Pravý domáci BAGEL

Share on Facebook
8 porcií
2 / 5náročnosť
100 min

Ingrediencie:

  • 450 g pšeničnej hladkej múky Pernerka
  • 2 lyžičky soli
  • 2 lyžičky cukru
  • 300 ml vlažnej vody
  • balíček sušeného droždia
  • mlieko na potretie

Tipy a Triky:

Bagel posypeme čím sa nám ráči – mak, sezam, mix semiačok.

Postup:

Do misy nasypeme múku zmiešanú so soľou, do ktorej urobíme jamku. Do jamky nasypeme droždie, lyžičku cukru a 1/3 vlažnej vody. Jemne v jamke premiešame a necháme asi 10 minút vzísť kvások. Teraz prilejeme zvyšok vody a všetko spracujeme na nelepivé cesto, ktoré necháme 60 minút kysnúť na teplom mieste (cesto zväčší svoj objem približne 2x).

Po hodine kysnutia predhrejeme rúru na 200 °C a zároveň dáme variť hrniec s vodou s lyžičkou cukru (to je totiž to tajomstvo bagelov, že sa pred pečením vložia na 2–3 minútky do horúcej vody s cukrom).

Cesto dáme na pomúčenú dosku a aby sme nemuseli bochníčky vážiť, tak bochník, tak ako pizzu, rozkrájame na 8 rovnako veľkých dielikov. Z týchto dielikov vytvarujeme 8 bochníčkov, každý sploštíme, prepichneme koncom varešky a pekne ním na tej vareške zatočíme, aby nám vznikol typický tvar bagelu.

U valentínskeho srdiečkového variantu z bochníčku vyvaľkáme jeden dlhý prameň, ako keby sme chceli piecť vianočku, spojíme konce a vytvarujeme z neho srdce.

Takto vytvarované bagely necháme opatrne skĺznuť do horúcej vody (asi po 3–4 kusoch) a 2–3 minútky ich povaríme. Vo vode ich opatrne otočíme.

Po vyňatí necháme bagely dôkladne odkvapkať, presunieme ich na plech vyložený papierom na pečenie, potrieme mliekom a posypeme čím sa nám ráči (mak, sezam, mix semiačok). Pečieme asi 25 minút – musia byť pevné a na poklep znieť duto.

Recept pripravila @alishaeasycooking

KDE KÚPITE PERNERKU

Naše múky sú dostupné v stálej ponuke predajcov uvedených nižšie.

 

A v ponuke mnohých ďalších malých predajcov...Tieto webové stránky využívajú na zabezpečenie funkčnosti stránok a analýzu návštevnosti súbory cookie.
Používaním týchto stránok s tým vyjadrujete súhlas.