Prečo sa na Veľkú noc pečie baranček

Každé sviatky aj obdobia majú svoje rituály a obyčaje, ktoré ľudia dodržiavajú po stáročia. Ani Veľká noc nie je výnimkou. Najznámejším symbolom Veľkej noci je baranček. Vieme však, prečo sa baranček pečie práve na Veľkú noc? Alebo to, kde tradícia pečenia barančeka vznikla a čo vlastne symbolizuje?

 

Prečo patrí baranček k Veľkej noci

Tradícia jeho veľkonočného pečenia vychádza z biblických dejín, má niekoľko tisíc rokov a siaha až do čias Mojžiša, ktorý vyviedol izraelský ľud z egyptského otroctva na „veľkú noc“. Pripomenutím tohto vyslobodenia bol obrad, keď mala každá izraelská rodina priviesť do chrámu barančeka, obetovať ho a jeho krv odniesť k oltáru. Obetovaného barančeka potom upiekli na ohni a zjedli s nekvaseným chlebom.

Kresťanstvo pozná tradíciu pečenia barančeka už od stredoveku a začalo využívať barančeka ako symbol Ježiša Krista, ktorý prelial svoju nevinnú krv na Golgotskom kríži. Podľa kresťanskej viery je Ježiš baranček obetovaný za spásu sveta, ktorý nás vyslobodzuje z otroctva hriechu. Je symbolom nevinnosti a našej záchrany. Zaujímavosťou je, že Ježiš sám na poslednej večeri so svojimi apoštolmi na Veľkú noc jedol práve barančeka. Tak sa o tom aspoň píše v Biblii v Lukášovom evanjeliu.

Z výletu do histórie poďme naspäť k pečeniu. To, kedy presne sa rozšíril sladký pečený baranček na úkor jedla z jahňacieho mäsa, sa jednoznačne určiť nedá. Receptov na barančeka sú dnes desiatky, možno aj stovky. Najčastejším variantom je baranček upečený z klasickej pšeničnej múky.

Ako sa pečie baranček

Baranček sa najčastejšie robí z klasického treného cesta, môže byť aj kysnutý. Vo Francúzsku v niektorých domácnostiach jedia barančeka s pečenými karamelizovanými jablkami. Variantov je skutočne veľa a je si z čoho vybrať. Nemusíte však zostať len pri pšeničnej múke. Ak hľadáte na tohtoročné pečenie niečo nové, nebojte sa upiecť barančeka z ryžovej Pernerky. Je to zaujímavá zmena, ktorou môžete obohatiť veľkonočný stôl. Z rovnakého cesta nemusíte piecť len barančeka. Skvele sa hodí aj na bábovku alebo mafiny.

A kedy by sme mali barančeka upiecť? Podľa tradície by sa mal baranček piecť na Bielu sobotu, tak ako sa piekol mazanec. Pre úplnosť dodajme, že judáše sa piekli na Zelený štvrtok. K Veľkonočnému pondelku patria fánky. Na Veľký piatok sa nepieklo, dodržiaval sa pôst.

Tipy na veľkonočné pečenie: Na veľkonočné pečenie sa okrem klasickej pšeničnej múky skvele hodí aj špaldová Pernerka. Môžete ju v akomkoľvek pomere kombinovať s bežnou pšeničnou múkou. Špaldovú Pernerku môžete bez obáv použiť aj namiesto nej. Viac sa o nej dozviete tu

 

  • O tom, prečo sa pečú judáše, si môžete prečítať tu.
  • O tom, prečo sa pečie mazanec, si môžete prečítať tu.
  • O fánkach si môžete prečítať tu. 

Tieto webové stránky využívajú na zabezpečenie funkčnosti stránok a analýzu návštevnosti súbory cookie.
Používaním týchto stránok s tým vyjadrujete súhlas.