Pohánková múka – prečo by sme ju mali zaradiť do jedálneho lístka

Pohánková múka je v našej kuchyni trochu opomínanou surovinou a treba podotknúť, že na našu škodu. Obsahuje totiž celý rad zdraviu prospešných látok, neobsahuje lepok a dá sa použiť vo veľkom množstve receptov. Na pohánkovú múku nedajú dopustiť Francúzi, ktorí z nej robia svoje slávne „crêpes“, ani Japonci, ktorí ju používajú na výrobu soba rezancov. Zaradením pohánky a pohánkovej múky do svojho jedálneho lístka chybu určite neurobíme.  Prečo?

Kam zaradiť pohánku?

Pohánka patrí spolu s láskavcom, známym aj ako amarant, a mrlíkom čílskym, nazývaným aj kvinoa, medzi tzv. pseudoobilniny. Ide o kultúrne plodiny, ktoré sú od obilnín z hľadiska botaniky odlišné, ale ich plody sa svojím zložením zrnám obilnín podobajú. Plod pohánky by sa dal rozdeliť na 3 základné časti podobne ako obilné zrno: endosperm, ktorý prevažne tvorí škrob a bielkoviny, obalové časti s vysokým podielom vlákniny a klíček. Preto pohánka nachádza v potravinárskom priemysle a našich kuchyniach podobné využitie ako obilniny. V Českej republike pohánka patrí medzi minoritné plodiny a jej produkcia za rok 2018 predstavovala približne 2 260 ton. Na porovnanie: celková produkcia pšenice v Česku v roku 2018 predstavovala 4 417 841 ton.

Pohánka a zdravie

Pohánku vedci považujú za plodinu, ktorá je z výživového hľadiska veľmi hodnotná, pretože obsahuje veľké množstvo nutrične cenných a jednoducho stráviteľných bielkovín, minerálnych látok a ďalších biologicky aktívnych látok, medzi ktoré patria napr. fenolické kyseliny, steroly alebo flavonoidy, z ktorých najznámejší je rutín. Ten je významný tým, že zvyšuje pružnosť  ciev a má schopnosť liečiť krehkosť krvných kapilár a zosilňovať účinok vitamínu C. Konzumácia pohánky pôsobí proti tvorbe zápalov, pohánka má nízky glykemický index a znižuje hladinu cholesterolu v krvi. Tieto pozitívne vplyvy na zdravie človeka vedci najčastejšie spájajú s antioxidačne aktívnymi látkami pohánky, medzi ktoré patria práve fenolické kyseliny a flavonoidy.

Celozrnná pohánková Pernerka a ďalšie celozrnné múky

Ako sme už povedali vyššie, základné zloženie zrna pohánky a ďalších obilnín sa príliš nelíši. Aj napriek tomu je v pohánkovej múke jedna látka zastúpená v porovnaní s ostatnými celozrnnými Pernerkami v menšom množstve. Ide o vlákninu, ktorej obsah je v porovnaní s ostatnými Pernerkami priemerne asi o 10 % nižší. Stále je však koncentrácia vlákniny v celozrnnej pohánkovej múke približne 2,5-krát vyššia ako v špaldovej alebo pšeničnej hladkej múke. Na druhej strane obsahuje pohánková múka najvyššie množstvo antioxidantov vrátane rutínu, a preto by sa na našom jedálnom lístku mala nachádzať častejšie. Ďalšou veľmi dôležitou charakteristikou pohánkovej múky je absencia lepku. Je teda vhodná pre celiatikov a ďalších spotrebiteľov, ktorí sa rozhodli vyškrtnúť lepok zo svojho jedálneho lístka.

Ako s pohánkou pracovať?

Ak chceme v kuchyni s pohánkou pracovať, treba si uvedomiť, že ide o bezlepkovú plodinu. Lepok má pri tvorbe pšeničného cesta nezastupiteľnú úlohu a bez neho nemožno vytvoriť pekárenský výrobok s takým pekným objemom a klenbou výrobku a štruktúrou striedky.  Samotná pohánka je preto vhodnejšia do nekysnutých ciest, ako napr. do lievancov (recept na https://www.pernerka.cz/recepty/pohankove-livance/), alebo do ciest, ktoré kysnú vo forme, napr. perníkové rezy.. Urobíte z nej aj skvelý makovník podľa receptu Josefa Maršálka. V prípade, že sa chceme pustiť do pohánkového chleba, treba využiť sofistikovanejšie postupy a zapojiť látky, ktoré sa správajú podobne ako lepok. Medzi tieto látky patrí napr. psyllium a jablčná vláknina. Pohánkovú múku môžeme pridať aj do klasických ciest, napr. do cesta na pizzu, aby sme tento veľmi chutný pekárenský výrobok obohatili o výživovo cenné látky, napr. antioxidanty. Treba však upozorniť na to, že tento spôsob využitia pohánkovej múky už, samozrejme, nie je vhodný pre celiatikov.

Tieto webové stránky využívajú na zabezpečenie funkčnosti stránok a analýzu návštevnosti súbory cookie.
Používaním týchto stránok s tým vyjadrujete súhlas.