RAŽNÁ MÚKA. PREČO BY MALA BYŤ ČASTEJŠIE NA NAŠOM STOLE

Raž sa vo všeobecnosti považuje za zdraviu prospešnú obilninu, ktorej konzumácia sa v našich krajoch tradične spája s výrobou kvasového ražného chleba. Aj napriek tomuto faktu má v súčasnosti na trhu najväčšie zastúpenie múka pšeničná, ktorej spotreba v roku 2018 podľa údajov Agrárnej komory Českej republiky približne 10-krát prevýšila spotrebu tej ražnej. Tento trend je, bohužiaľ, dlhodobý a datuje sa do 2. polovice 20. storočia. V tých časoch ľudia ešte nepoznali všetky zdravotné benefity, ktoré konzumácia ražných produktov prináša. Do popredia sa teda dostali pšeničné mlynárske výrobky s lepšími technologickými vlastnosťami.

Netreba však vešať hlavu, v dnešnej dobe je už známy celý rad pozitívnych vplyvov konzumácie raže na zdravie, ktoré sa opierajú o veľké množstvo vedeckých štúdií. Tieto štúdie ražnú múku a látky, ktoré obsahuje, s troškou nadsádzky „ospevujú“. Trendy v zdravej výžive súvisiace s konzumáciou obilnín v Mlyne Perner, prirodzene, sledujeme a spolupracujeme s mnohými partnermi, medzi ktorých patrí napríklad aj vysoká škola chemicko-technologická. Nebojíme sa preto investovať nemalé peniaze do inovatívnych technológií, ktoré nám umožnia zvýšiť výživovú hodnotu múk. Vďaka týmto technológiám môžeme svojim zákazníkom ponúknuť množstvo výrobkov so zdraviu prospešnými vlastnosťami a medzi nimi s dôrazom na tradičnú českú výrobu aj celozrnnú ražnú Pernerku.

RAŽ A RAŽNÁ VLÁKNINA

Hlavnou prednosťou celozrnnej ražnej múky je v porovnaní s hladkou pšeničnou múkou vysoký obsah vlákniny, ktorá v celozrnnej ražnej Pernerke dosahuje hodnoty okolo 16 %. Za vlákninu sa považujú nestráviteľné časti rastlín, ktoré prechádzajú tenkým črevom a môžu sa ďalej fermentovať v hrubom čreve. Práve nestráviteľnosť je kľúčovou vlastnosťou, vďaka ktorej majú ražné produkty nízky glykemický index. To znamená, že po jedle nebudete čoskoro hladní, a ich konzumácia navyše pôsobí preventívne proti cukrovke 2. typu. Vláknina prispieva aj k udržaniu normálnej hladiny cholesterolu v krvi. Európska komisia schválila aj zdravotné tvrdenie, ktoré hovorí, že ražná vláknina v dostatočnom množstve prispieva k normálnej činnosti čriev. Niektoré zložky vlákniny sa totiž správajú ako prebiotiká, čo sú látky, ktoré slúžia ako potrava pre črevnú mikroflóru.

VÝZNAMNÉ BIOAKTÍVNE ZLOŽKY RAŽE

Okrem vlákniny obsahuje raž aj celý rad ďalších biologicky aktívnych látok, spomedzi ktorých sa najčastejšie spomínajú lignány, taníny, alkylresorcinoly a fytoestrogény. Konzumácia týchto zložiek raže sa spája s prevenciou vzniku kardiovaskulárnych ochorení, osteoporózy a pod. Dôležité je povedať, že pôsobenie týchto látok ešte nie je úplne objasnené, keďže ide o veľmi zložité procesy, a preto sú zdravotné benefity týchto zložiek stále predmetom výskumov.
A čo si z toho teda ako spotrebiteľ vziať? Výrobky z celozrnnej ražnej Pernerky obsahujú množstvo zdraviu prospešných zložiek, spomedzi ktorých treba spomenúť vlákninu a ďalšie biologicky aktívne látky, ako sú napríklad lignány a taníny. Presný účinok týchto látok na zdravie zatiaľ nie je známy. Najnovšie výskumy však poukazujú na možné preventívne pôsobenie proti niektorým civilizačným ochoreniam. Na jednej veci sa však všetky výskumy zhodujú: Ak chceme naplno využiť všetky pozitívne vlastnosti RAŽE, dôležitá je PRAVIDELNÁ KONZUMÁCIA. Jednotvárnosti sa však báť nemusíte, z ražnej múky sa totiž dá piecť oveľa viac ako len chlieb alebo rožky. Môžete si z nej upiecť aj skvelý medovník. Viac sa o ražnej celozrnnej Pernerke dozviete tu, ďalšie zaujímavé recepty nielen z ražnej Pernerky nájdete na našom webe tu.

Tieto webové stránky využívajú na zabezpečenie funkčnosti stránok a analýzu návštevnosti súbory cookie.
Používaním týchto stránok s tým vyjadrujete súhlas.