Prečo sa na Veľkú noc pečú judáše

Veľká noc je obdobím, keď prichádza jar. Je aj najdôležitejším kresťanským sviatkom. A oddávna k nej patrí aj pečenie. Medzi najčastejšie veľkonočné pečivo teda patria judáše. Tie sa piekli na Zelený štvrtok. Viete, prečo sa judáše pečú a aký mali význam?

Judáše ako symbol zrady

Príbeh Judáša, jedného z 12 pôvodných apoštolov, je dostatočné známy. Za tridsať strieborných zradil Ježiša a umožnil jeho zatknutie. Tvar pečiva symbolizuje povraz, na ktorom sa potom Judáš obesil. Práve preto sa judáše najčastejšie pečú v tvare zavinutého povrazu ako pripomenutie jeho obesenia alebo ako veľkonočné bochníky.

To sú dva najčastejšie varianty. Tvarov však mohlo (a môže) byť oveľa viac – častá inšpirácia prichádzala z prírody a pečivo mohlo symbolizovať vlastne akékoľvek zviera, napríklad vtáky alebo hady, alebo pokojne aj podkovy. Variantov bolo skutočne veľa.

Čo sa traduje o Zelenom štvrtku

A prečo sa pečú judáša na Veľkú noc práve na Zelený štvrtok? Dôvod je jednoduchý. Veľká noc je okrem iného aj symbolom jari a nového života. Zelený štvrtok je potom dňom odpúšťania. Judáše sa v tento deň podávali na raňajky a mali chrániť pred zdravotnými neduhmi a priniesť pevné zdravie. Naši predkovia verili aj tomu, že dokážu chrániť aj pred uštipnutím hadom alebo bodnutím osy. Pred chorobami vraj chránilo aj umývanie rannou rosou práve na Zelený štvrtok.

K Veľkej noci neodmysliteľne patrí pečenie. Čo všetko by sme teda mali mať na Veľkú noc okrem judášov ešte napečené? Na Bielu sobotu upečte barančeka, v ten istý deň aj mazanec na nedeľné raňajky. K Veľkonočnému pondelku patria fánky.

Tipy na veľkonočné pečenie: Na veľkonočné pečenie sa okrem klasickej pšeničnej múky skvele hodí aj špaldová Pernerka. Môžete ju v akomkoľvek pomere kombinovať s bežnou pšeničnou múkou. Špaldovú Pernerku môžete bez obáv použiť aj namiesto nej. Viac sa o nej dozviete tu

  • O tom, prečo sa pečie baranček, si môžete prečítať tu. 
  • O tom, prečo sa pečie mazanec, si môžete prečítať tu.
  • O fánkach si môžete prečítať tu.

Tieto webové stránky využívajú na zabezpečenie funkčnosti stránok a analýzu návštevnosti súbory cookie.
Používaním týchto stránok s tým vyjadrujete súhlas.