Z akého cesta piecť? Rady a tipy na to najlepšie cesto.

Upiecť ten najlepší koláč, bábovku alebo chlieb nemusí byť vôbec ťažké. Dôležité ale je vybrať vhodný recept, a pripraviť cesto presne tak, ako to vyžaduje receptúra. Ako sa jednotlivé cestá líšia, čo je pre ne charakteristické a na čo sa hodia? Pozrime sa na základný prehľad ciest, ktoré si môžeme pripraviť doma.

 

Kysnuté cesto

S kysnutým cestom sa stretol aspoň raz za život každý. Základ tvorí pšeničná múka, ale môže byť aj špaldová. Na kysnuté cesto je vhodná hladká aj polohrubá múka, ďalej je treba cukor, kvasnice a tekutina. Tou môže byť voda alebo mlieko, ktoré múčniku dodá lepšiu chuť.

Prvým krokom je vždy príprava kvásku – ten pripravíme zmiešaním vody (alebo mlieka), kvasníc a cukru. V niektorých receptoch je možné pridať do kvásku aj malé množstvo múky. Kvások necháme vzísť na teplom mieste. Po vzídení zmiešame kvások s ostatnými surovinami a vzniknuté cesto necháme kysnúť – odtiaľ je odvodený jeho názov – kysnuté cesto.

Jednotlivé kysnuté cestá sa líšia konzistenciou, použitými surovinami, a tiež náročnosťou prípravy.

Aké je základné rozdelenie kysnutých ciest?

Liate kysnuté cesto – jedná sa o veľmi riedke cesto, na ktoré potrebujeme formu. Je vhodné na bábovky či liate koláče a buchty.

Polotuhé kysnuté cesto – tuhšie cesto vhodné na prípravu doliek, koláčov, rožkov, tiež báboviek. U tohto cesta už forma nie je nutná.

Tuhé kysnuté cesto – toto cesto je vhodné na mazance, vianočky alebo briošky. Toto cesto môžeme nechať kysnúť bez formy, ale je treba  dávať pozor, aby sa cesto „nerozlialo“.

Prekladané kysnuté cesto, známe ako pľundrové – jedná sa o typ lístkového cesta, ktoré je nakyprené pomocou droždia. U tohto cesta pracujeme len s pšeničnou hladkou múkou. Príprava pľundrového cesta je náročná, musí sa spracovávať vychladené . Viac sa o recepte dozviete u lístkového cesta.

Slané kysnuté cesto – konzistenciou má toto cesto najbližšie k tuhému kysnutému cestu. Do slaného cesta pridávame len malé množstvo cukru, a je preto vhodné na prípravu žemlí, rožkov a bosniakov. Pred upečením môžeme výrobky posypať rascou alebo hrubozrnnou soľou podľa našich chuťových preferencií.

Zemiakové kysnuté cesto – jedná sa o tuhé cesto, do ktorého – ako už názov napovedá – nastrúhame vychladnuté,  dopredu uvarené zemiaky.  Ide o zaujímavý spôsob, ako ozvláštniť koláče, vianočku či iné sladké a slané múčniky.

Nekysnuté cesto

Lístkové cesto – veľmi krehké cesto, ktoré sa tradične pripravuje z masla a múky. Cesto je charakteristické tzv. lístkovaním (plátkovaním) na priereze. Lístkovanie je pravidelné striedanie cesta bez tuku a cesta s maslom, ktoré vo výsledku vytvorí typickú štruktúru cesta. Lístkové cesto je vhodné na slané aj sladké záviny, šatôčky, taštičky, koláče alebo napríklad tyčinky.

Odpaľované cesto – toto cesto je oproti kysnutému cestu pripravované bez droždia. Kvasinky by totiž prípravu tohto veľmi krehkého pečiva kvôli teplote neprežili.  Pripraviť cesto zvládneme aj doma, ale je treba dodržať technologický postup (ide o cesto pripravené zavarením múky do vriacej tekutiny). Hotové výrobky môžeme plniť rôznymi druhmi krémov.

Linecké cesto – jedno z najobľúbenejších ciest na prípravu vianočného pečiva – pripravujeme z masla, vaječného žĺtka, cukru a hladkej múky. Linecké cesto je jednoduché na prípravu, a môžeme z neho vytvoriť a upiecť takmer akýkoľvek tvar. Po upečení vznikne naozaj krehký výrobok, na ktorom si, obzvlášť na Vianoce, pochutná celá rodina. Linecké cesto je tiež vhodné na prípravu čajového pečiva, napr. keksíkov.

Piškótové cesto  toto cesto je ľahké a nadýchané a používa sa na prípravu tort a rolád. Samozrejme môžeme do cesta pridať kakao, citrónovú kôru alebo orechy.

Trené cesto – pre toto cesto je charakteristické napenenie tuku, najčastejšie masla, s cukrom. Až potom pridávame po malých dávkach polohrubú alebo hrubú múku zmiešanú s kypriacim práškom. Pokiaľ chceme veľmi jemné a nadýchané trené cesto, ku koncu pridáme do zmesi ešte vyšľahané bielky s cukrom a múkou. Cesto môžeme zakryť fóliou a nechať chvíľku odpočinúť v chladničke, alebo hneď upiecť. So spracovaním vyšľahaných bielkov nesmieme dlho otáľať. Po nejakom čase sneh „spadne“ a z rúry by sme nakoniec vytiahli nenadýchanú (spľasknutú) bábovku, bublaninu alebo korpus na tortu.

Tieto webové stránky využívajú na zabezpečenie funkčnosti stránok a analýzu návštevnosti súbory cookie.
Používaním týchto stránok s tým vyjadrujete súhlas.