VLÁKNINA A ZDRAVÝ ŽIVOTNÝ ŠTÝL

V posledných rokoch sa neustále zvyšuje počet spotrebiteľov, ktorí sa zaujímajú o svoje zdravie, správnu životosprávu a s tým súvisiacu zdravú výživu. Pri výbere potravín sa preto pozerajú nielen na to, ako potravina vyzerá a chutí, ale sa čoraz častejšie zaujímajú aj o to, aké výživové alebo zdravotné benefity spotrebiteľovi ponúkajú.

V obchodoch sa preto oveľa častejšie stretávame s funkčnými potravinami, výrobkami s nižším obsahom tuku alebo cukru, vyšším obsahom vlákniny a aj s produktmi obohatenými (nielen) o vitamíny alebo antioxidanty. V Mlyne Perner dobre vieme, že správna výživa pozitívne ovplyvňuje kvalitu nášho života. Preto sme investovali veľké úsilie a finančné prostriedky do vývoja modernej mlynskej technológie, ktorou v Českej republike disponuje len náš mlyn. Vďaka tejto technológii ponúkame ľuďom so záujmom o zdravý životný štýl celozrnné múky Pernerka, ktorých výživová hodnota je v porovnaní s bežnou pšeničnou hladkou múkou oveľa vyššia.

Charakteristickým znakom celozrnných Perneriek je vysoký obsah vlákniny, ktorá zohráva v našom zdraví nezastupiteľnú úlohu. Pravidelný príjem vlákniny totiž prispieva k udržaniu rovnováhy črevnej mikroflóry a správnej funkcii čriev. Dlhodobý nedostatok vláknin má pre každého z nás množstvo negatívnych dôsledkov. Patria medzi ne aj častejšie zápchy a sklony k nadváhe. Jej dostatok, naopak, vytvára ideálne prostredie pre črevnú mikroflóru, ktorá sa vlákninou živí, a pomáha aj k jednoduchšiemu vyprázdňovaniu. Za zmienku rozhodne stojí aj to, že vláknina do určitej miery zabraňuje vstrebávaniu toxínov a škodlivých látok.

ČO JE VLÁKNINA

Ako vlákninu chápeme všetky látky rastlinného pôvodu, napríklad celulózu, arabinoxylány a beta-glukány, ktoré prechádzajú tenkým črevom a ktoré sa v nezmenenej podobe dostávajú až do hrubého čreva. Jednotlivé zložky vlákniny môžeme podľa ich vlastností rozdeliť do dvoch skupín, a to na vlákninu rozpustnú a nerozpustnú.

ROZPUSTNÁ VLÁKNINA

Pri prechode tenkým črevom sa rozpustná vláknina častejšie správa ako „bariéra“, ktorá zabraňuje vstrebávaniu stráviteľných sacharidov, cholesterolu a žlčových solí. Preto majú mlynárske a pekárenské výrobky s vysokým obsahom vlákniny nižší glykemický index a ich pravidelná konzumácia prispieva k udržiavaniu normálnej hladiny cholesterolu v krvi. Nízky glykemický index prináša spotrebiteľovi ešte jednu výhodu: po konzumácii výrobkov s vysokým obsahom vlákniny sa budete cítiť dlhšie sýti a, zjednodušene povedané, nebudete o chvíľu znovu hladní. V konečnom dôsledku sa teda zníži aj váš energetický príjem. Práve prebytok energie v strave európskej populácie je hlavný faktor, ktorý vedie k rozvoju civilizačných ochorení, teda nadváhy, obezity, cukrovky 2. typu atď.

NEROZPUSTNÁ VLÁKNINA

V hrubom čreve slúži vláknina nerozpustná vo vode ako potrava pre črevné baktérie, napríklad bifidobaktérie a laktobacily, ktoré ju dokážu čiastočne alebo úplne rozštiepiť. Výsledkom je produkcia kyseliny mliečnej a niektorých ďalších krátkych mastných kyselín. Tieto organické kyseliny znižujú pH v hrubom čreve, čo vedie k zvýšenému vstrebávaniu minerálnych látok, najmä vápnika. Nízke pH zabraňuje aj vzniku potencionálnych karcinogénov zo žlčových solí. Kyselina maslová navyše slúži ako hlavný zdroj energie pre kolonocyty, ktoré sú súčasťou tzv. slizničnej bariéry. Pravidelný príjem vlákniny teda prispieva k udržaniu rovnováhy črevnej mikroflóry a správnej funkcii čriev.

AKO SI VYBRAŤ POTRAVINU S VLÁKNINOU?

Pri označovaní potravín musia všetci výrobcovia potravín vychádzať z platnej legislatívy. V tomto prípade ide o legislatívu európsku, konkrétne o nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 1924/2006, ktoré v súvislosti s vlákninou zavádza dve možné označenia potravín:

„zdroj vlákniny“, čo je taká potravina, ktorá obsahuje aspoň 3 g vlákniny na 100 g, a „s vysokým obsahom vlákniny“, keď potravina musí obsahovať aspoň 6 g vlákniny na 100 g.

Pravidelná konzumácia vlákniny v dostatočnej miere má teda celý rad pozitívnych vplyvov na zdravie spotrebiteľa. Tieto vplyvy preukázali mnohé výskumy, a preto sú zdravotné benefity súvisiace s vlákninou zakotvené aj v európskej legislatíve, a to už niečo znamená.    

ZDRAVIE A VLÁKNINA

Legislatívne sú ošetrené aj zdravotné tvrdenia, ktoré sa môžu objaviť na obaloch potravín. V tomto prípade ide o nariadenie Komisie (EÚ) č. 432/2012, ktoré rozlišuje tvrdenia o celkovej vláknine z určitého zdroja, prípadne o konzumácii určitej zložky vlákniny (beta-glukány). Je dôležité poznamenať, že sa jednotlivé tvrdenia týkajúce sa konzumácie celkovej vlákniny môžu používať len v prípade výrobkov s vysokým obsahom vlákniny, teda tých, ktoré obsahujú aspoň 6 g vlákniny na 100 g. V prípade jednotlivých zložiek sú uvedené aj ďalšie podmienky ich použitia, napr. ich minimálna denná dávka na dosiahnutie výsledného efektu.

Ako je to s vlákninou z jednotlivých obilnín? Vláknina z pšeničných otrúb prispieva k zrýchleniu črevného tranzitu, vláknina zo zŕn jačmeňa a ovsa prispieva k zvýšeniu objemu stolice a ražná vláknina prispieva k normálnej činnosti čriev.


AKO ZÍSKAŤ DOSTATOK VLÁKNINY

Vlákninu obsahuje celý rad potravín a patrí medzi ne, samozrejme, aj celozrnné pečivo. Vláknina vrátane ďalších cenných látok sa totiž sústreďuje vo vonkajšom obale zrna a v prípade celozrnných múk sa melie práve aj s týmto obalom, v prípade Pernerky navyše úplne nahladko. To je jeden z hlavných dôvodov, prečo by sme mali namiesto bieleho pečiva zaradiť do svojho jedálneho lístka to celozrnné. V prípade múk Pernerka to pôjde naozaj ľahko. Ponuka celozrnných Perneriek je totiž naozaj pestrá – ražná celozrnná, špaldová celozrnná, pšeničná celozrnná hladká, pohánková celozrnná. Celozrnné múky sú navyše dostupné aj v biokvalite. Sortiment múk Pernerka nájdete tu, zaujímavé recepty potom na tomto odkaze.

Tieto webové stránky využívajú na zabezpečenie funkčnosti stránok a analýzu návštevnosti súbory cookie.
Používaním týchto stránok s tým vyjadrujete súhlas.