Prečo sa pečie veľkonočný mazanec

Veľká noc je symbolom prichádzajúcej jari a aj významným kresťanským sviatkom. Okrem množstva zvykov sú späté aj s pečením. Ak chcete dodržiavať veľkonočné tradície, mali by ste mať na každý sviatočný deň upečený jeden druh pečiva. Výnimkou je Veľký piatok, keď sa dodržiava pôst a nemalo by sa pracovať ani piecť.

Pečenie mazanca

Mazanec sa tradične piekol už na Bielu sobotu (v ten istý deň ako baranček), aby bol pripravený na nedeľné raňajky. Ešte pred nimi si však gazdinky išli s mazancom do kostola po sväté pomazanie. Odtiaľ vznikol názov mazanec, ktorý nakrojili až po tomto úkone. Ale naspäť k mazancu a k tomu, prečo je taký, aký je.

Veľkonočná nedeľa bola po dlhom období pôstu prvým dňom, keď sa ľudia mohli dosýta najesť. Mazanec v tvare bochníka bol preto symbolom konca odriekania aj oslavou nového života.

Majetnejšie rodiny dávali do mazanca tvaroh, aby bolo cesto vláčnejšie. A tiež piekli pre každého člena vlastný mazanec. Tí chudobnejší piekli bez tvarohu a pre všetkých bol len jeden spoločný. Bez ohľadu na majetok rodiny sa do mazanca ešte pred pečením nožom urobil krížik. Ten symbolizoval ukrižovanie Ježiša.

Recept na mazanec zo špaldovej múky, ktorý vám bude určite chutiť, nájdete tu.

K Veľkej noci neodmysliteľne patrí pečenie. Čo všetko piekli naši predkovia na Veľkú noc okrem mazanca? Prvé sa piekli judáše – na Zelený štvrtok. Na Bielu sobotu sa pripravoval okrem mazanca aj baranček. K Veľkonočnému pondelku patria fánky.

  • O tom, prečo sa pečie baranček, si môžete prečítať tu.
  • O tom, prečo sa pečú judáše, si môžete prečítať tu.
  • O fánkach si môžete prečítať tu.

Tieto webové stránky využívajú na zabezpečenie funkčnosti stránok a analýzu návštevnosti súbory cookie.
Používaním týchto stránok s tým vyjadrujete súhlas.